top of page

Miroslav Ambroš

Miroslav Ambroš prošel vedením u celé řady významných pedagogů v Čechách a Německu. Na hudebním gymnáziu Jana Nerudy započal svá studia u prof. Jiřího Hnyka, dále se zdokonaloval současně na Pražské konzervatoři a Vysoké škole C.M. von Weber v Drážďanech (prof. Ivan Ženatý),  na Hudební fakultě AMU (prof. Ivan Štraus) nebo Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru (prof. Krzysztof Wegrzyn). Do sbíry jeho vzdělání patří také řada mistrovských kurzů v Kanadě, Nizozemí, Německu, Itálii a Švýcarsku, kde studoval u takových velikánů jako jsou P. Zukerman, R. Ricci, A. Chumachenco, G.Pauk, P. Amoyal a další.  Od roku 2008 byl navíc soukromým žákem Mistra Josefa Suka.

I při jeho bohaté koncertní činnosti a přes poměrně nízký věk dokázal Miroslav získat celou řadu ocenění. Za nejprestižnější lze považovat absolutní vítězství v mezinárodní soutěži „Du Prix des Jeunes Talents Européens de Musique Classique“ v Marseille. Dále jmenujme také vítězství v soutěži Bohdana Warchala na Slovensku, Kociánově houslové soutěži, Beethovenově Hradci, nebo Soutěži konzervatoří České republiky. Miroslav je také držitelem prestižního ocenění společnosti YAMAHA a absolutním vítězem národní soutěže Concertino Praga pro komorní soubory.

V únoru 2020 získal zlatou medaili na Mezinárodní interpretační soutěži ve Vídni, v říjnu 2020 pak stříbro na Mezinárodní soutěži v New Yorku.

Miroslav Ambroš měl možnost koncertovat takřka po celém světě. V rámci svých bezmála tisíce koncertů vystoupil opakovaně na festivalech v Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Španělsku, Holandsku, Lucembursku, Švýcarsku, Chorvatsku, Bulharsku, Norsku, Kanadě, Rusku, Jižní Koreji  a také na turné v USA, které ho čeká i v letošním roce. Přitom si zahrál na mnoha významných pódiích světa od Ottawské Tabaret Hall nebo Memorial Hall ve Phoenixu přes Oratoire du Louvre v Paříži či římské Sala Caselle až po Art Center v Soulu.
Nezapomínejme ani na hudební stopy Miroslava v Čechách a na Slovensku. Měl zde možnost vystoupit na celé řadě významných akcí od Pražského jara společně s Mistrem Josefem Sukem až po zahájení sezony Pražské komorní filharmonie, kde pod taktovkou Jiřího Bělohlávka přednesl Čajkovského houslový koncert D dur ve Dvořákově síni Rudolfina.  Za svou kariéru koncertoval i na dalších nejvýznamnějších pódiích v Čechách jako je Smetanova síň Obecního domu či Španělský sál Pražského hradu a spolupracoval také s většinou orchestrů u nás a na Slovensku. Několikrát spolupracoval s Českou a Slovenskou televizí a rozhlasem. Natáčel také pro rádio marseilleské, lucemburské nebo pro BBC. Ambrošovo umění si můžeme vychutnat i na jeho několika nahrávkách pro společnosti ArcoDiva, Radioservis a Supraphon, u kterého natočil společně s Josefem Sukem Mistrovo poslední CD.

V roce 2017 založil unikátní dámský komorní orchestr Ambroš Ladies Orchestra, jehož je i sólistou. Po návratu z vánočního turné po Itálii, Francii a Lucembursku zahájil rok 2018 s tímto nově vzniklým tělesem debutovým koncertem, se kterým také získal pozvání k účinkování v říjnu 2018 v monacké Opeře Garnier pod záštitou Prince Alberta II.

Začátkem  března 2018 vystoupil na koncertě se Slovenskou  filharmonií, na kterém zahrál Španělskou symfonii pro housle a orchestr E. Lalo v historickém sále bratislavské Reduty.

V polovině března 2018 ve spolupráci s českou ambasádou, konzuláty a krajanskými  spolky  již podruhé vystoupil na koncertech v USA ve městech Phoenix, San Francisco, Los Angeles, Las Vegas, New York a Little Rock, kde vedl i houslový masterclass  s opětovným pozváním na koncertní turné  v roku 2019. 

bottom of page