top of page

Miroslav Ambroš

Vzdělání

Miroslav Ambroš prošel vedením u celé řady významných pedagogů v Čechách a Německu. Na hudebním gymnáziu Jana Nerudy započal svá studia u prof. Jiřího Hnyka, dále se zdokonaloval současně na Pražské konzervatoři a Vysoké škole C.M. von Weber v Drážďanech (prof. Ivan Ženatý),  na Hudební fakultě AMU (prof. Ivan Štraus) nebo Hochschule für Musik und Theater v Hannoveru (prof. Krzysztof Wegrzyn). Do sbírky jeho vzdělání patří také řada mistrovských kurzů v Kanadě, Nizozemí, Německu, Itálii a Švýcarsku, kde studoval u takových velikánů jako jsou P. Zukerman, R. Ricci, A. Chumachenco, G.Pauk, P. Amoyal a další.  Od roku 2008 byl navíc soukromým žákem Mistra Josefa Suka.

Kariéra


Miroslav Ambroš měl možnost koncertovat takřka po celém světě. V rámci svých bezmála tisíce koncertů vystoupil opakovaně na festivalech v Německu, Rakousku, Francii, Itálii, Španělsku, Holandsku, Lucembursku, Švýcarsku, Chorvatsku, Bulharsku, Norsku, Kanadě, Rusku Jižní Koreji, a také na turné v USA. Přitom si zahrál na mnoha významných pódií světa od Ottawské Tabaret Hall nebo Memorial Hall ve Phoenixu přes Oratoire de Louvre v Paříži či římské Sala Caselle až po Art Center v Soulu.

Nezapomínejme ani na hudební stopy Miroslava v Čechách a na Slovensku. Měl zde možnost vystoupit na celé řadě významných akcí od Pražského jara společně s Mistrem Josefem Sukem až po zahájení sezony Pražské komorní filharmonie, kde pod taktovkou Jiřího Bělohlávka přednesl Čajkovského houslový koncert D dur ve Dvořákově síni Rudolfina.  Za svou kariéru koncertoval i na dalších nejvýznamnějších pódiích v Čechách jako je Smetanova síň Obecního domu či Španělský sál Pražského hradu a spolupracoval také s většinou orchestrů u nás a na Slovensku. V letošním roce ho čeká debut se Slovenskou filharmonií. Několikrát spolupracoval s Českou a Slovenskou televizí a rozhlasem. Natáčel také pro rádio marseilleské, lucemburské nebo pro BBC. Ambrošovo umění si můžeme vychutnat i na jeho několika nahrávkách pro společnosti ArcoDiva, Radioservis a Supraphon u kterého natočil společně s Josefem Sukem Mistrovo poslední CD. V roce 2017 založil unikátní dámský komorní orchestr Ambroš Ladies Orchestra, jehož je i sólistou. 

Ocenění

Při takto bohaté kariéře není divu, že i přes svůj poměrně nízký věk dokázal Miroslav získat celou řadu ocenění. Za nejprestižnější lze považovat absolutní vítězství v mezinárodní soutěži „Du Prix des Jeunes Talents Européens de Musique Classique“ v Marseille. Dále jmenujme také vítězství v soutěži Bohdana Warchala na Slovensku a ocenění na Prague Junior Note, Kociánově houslové soutěži, Beethovenově Hradci, nebo Soutěži konzervatoří České republiky. Miroslav je také držitelem prestižního ocenění společnosti YAMAHA a absolutním vítězem národní soutěže Concertino Praga pro komorní soubory společně s klavíristou a dirigentem Markem Šedivým. 

 

Miroslav Hraje na vzácný nástroj italského mistra houslaře Camilla de Camilliho z roku 1734 zapůjčeného ze státní sbírky hudebních nástrojů Národního muzea.

bottom of page